Zabytki i historia Pomorza

Strona Zdzisława Skrago

Ołtarz umieszczony w ambicie kościoła ufundowany został przez opata Michała Antoniego Hackiego (1683-1703). Poświadcza o tym herb Hackiego w zwieńczeniu kompozycji. Twórca dzieła jest nieznany. Prosty trzykondygnacyjny ołtarz wykonany jest z marmuru. Na pozbawionej ozdób predelli ustawione jest retabulum z obrazem olejnym namalowanym na płótnie ujętym w dwie kolumny korynckie i stiukowe ucha. Powyżej w zwieńczeniu znajduje się mniejszy obraz, nad którym umieszczony jest herb fundatora.

W predelli widnieje łaciński napis pochodzący z księgi Pieśni nad pieśniami - "Wyjdźcie, córki jerozolimskie, spójrzcie, córki Syjonu, na króla Salomona w koronie, którą ukoronowała go jego matka (PnP 3,11)". W tej pieśni Oblubieniec (wg Nowego Testamentu - sam Chrystus) jest nazywany Salomonem.

Obraz główny jest ilustracją fragmentu ewangelii św. Mateusza mówiącego o ukoronowaniu cierniem Chrystusa - "Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia, włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę (Mt 27, 28-29). Jezus oświetlony bladym światłem siedzi ze skrępowanymi rękoma na skrzyni, jeden z dwóch oprawców zaciska mu na głowie koronę cierniową. Rozświetlona aureola wokół głowy Zbawiciela tworzy refleksy świetlne na szatach żołnierza. Twórcą dzieła jest gdański malarz Andrzej Stech (1635-1697).

Na mniejszym obrazie w zwieńczeniu widnieją polscy święci: św. Kazimierz, św. Florian z naczyniem wypełnionym wodą, św. Stanisław Kostka i św. Jacek Odrowąż z charakterystycznymi atrybutami – monstrancją i trzymaną w ręku figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Postacie świętych przedstawione są na tle krajobrazu. Nad nimi unoszą się anioły trzymające koronę.