Zabytki i historia Pomorza

Strona Zdzisława Skrago

W ołtarzu Apostołów Piotra i Pawła znajduje się obraz namalowany na drewnie ukazujący w sposób realistyczny biczowanie Jezusa. Wyróżnia się on mistrzostwem w operowaniu światłem. Jasne, blade ciało Chrystusa kontrastuje z brązami i fragmentami zieleni, w których to kolorach ujęte jest tło i postacie. Scena biczowania jest ekspresyjna i dynamiczna. Twarz i postać Jezusa wyrażają cierpienie i omdlenie. Oprawców charakteryzuje brutalność i gwałtowność ruchów. Kompozycja dzieła ma charakterystyczny dla sztuki barokowej układ diagonalny – ciało biczowanego wyznacza przekątną obrazu.

 Po bokach obrazu w niszach umieszczone są marmurowe rzeźby św. Piotra z kluczem i księgą oraz św. Pawła z mieczem. W predelli medaliony wyobrażają św. Dominika – po lewej i św. Franciszka – po prawej stronie. Zwieńczenie oddzielone od retabulum białym pasem belkowania dekoruje tondo przedstawiające Matkę Bożą Bolesną. Okalają je figury św. Szymona z księgą i piłą oraz św. Jakuba trzymającego księgę.

Zarówno obraz główny pochodzący z 1622 roku jak i nastawa ołtarza z 1628 roku są, mimo że nie sygnowane, autorstwa Hermana Hana. Prawdopodobieństwo wynika z podobieństwa ze sceną Bożego Narodzenia tegoż autora w operowaniu światłocieniem, czy też z koloru skóry postaci w obu obrazach.